Антибіотики в лікуванні стоматологічних захворювань

Коли стоматолог може призначити антибіотики?

Антибіотики широкого спектра часто використовуються в стоматології:

при лікуванні гнійних ускладнень карієсу (пульпіт, періодонтит),

після видалення зуба чи інших хірургічних операцій,

при лікуванні пародонтиту.

Крім процедур, які проводяться в кабінеті стоматолога, в стоматології є і процедури, які пацієнт повинен виконувати в домашніх умовах. Наприклад, полоскання, прийом лікарських препаратів.

Форма випуску антибіотика

Можуть бути призначені мазі, розчини для полоскання порожнини рота, таблетки або ін’єкції.

 

Навіщо стоматолог призначив антибіотик?

Антибіотики допомагають організму впоратись зі збудниками захворювання — хвороботворними бактеріями, які викликали запалення ясен, слизової оболонки рота, карієс або його ускладнення.

Патогенні бактерії постійно мешкають в ротовій порожнині, а при ослабленому імунітеті (наприклад, після хірургічної операції) можуть почати активно розмножуватися і привести до гнійних ускладнень. Якщо запалення вже в розпалі — антибіотики допомагають швидше позбутися від захворювання і не дати мікроорганізмам поширитися на весь організм.

Як відомо, ускладнення захворювань порожнини рота (пародонтит, періодонтит, альвеоліт і ін) можуть викликати інцефаліт (запалення мозку), міокардит (запалення серця), сепсис (запалення крові), гайморит (запалення гайморових пазух) і багато інших захворюваннь.

Отже, антибіотики потрібні:

щоб вилікувати вже наявне захворювання

щоб запобігти поширенню інфекції

Чи можна при стоматологічних захворюваннях пропити курс антибіотика і не відвідувати стоматолога?

Ні.

Тому, що антибіотики в стоматології застосовуються не як самостійне лікування, а тільки в комплексі.

На прикладах окремих захворювань розглянемо:

Антибіотики при пульпіті, періодонтит, зубному свищі

 

При перерахованих вище захворюваннях в зубі або під ним накопичується гній. Гній — це суміш мертвих клітин, бактерій, лейкоцитів, білків і жирів. Антибіотик допомагає зупинити швидке утворення і накопичення гною, але його потрібно видалити. Для цього стоматолог розкриває зуб, прочищає інструментами канали в зубі, а при періодонтиті — формує канал для відтоку гною з під зуба, промиває запалені ділянки. Якщо зуб не очистити механічно — антибіотик дасть лише тимчасове полегшення, адже вже мертві клітини запалених тканин зуба і періодонта — нікуди не дінуться і захворювання продовжиться після відміни антибіотика.

Антибіотики при пародонтиті

 

Лікування пародонтиту починається з усунення його причини — зубного нальоту (живильного середовища для бактерій) і зубного каменю (який травмує ясна і провокує запалення ушкоджених ділянок). Тому спочатку необхідно зробити професійну чистку зубів, налагодити гігієну порожнини рота в домашніх умовах, а потім приймати антибіотик для того, щоб допомогти організму загоїти пошкоджені ясна.

Чи можна не пити антибіотики, якщо їх призначив стоматолог?

Погодьтеся, ніхто не призначає Вам антибіотик при лікуванні карієсу! Тому, що в цьому немає необхідності. Якщо стоматолог бачить, що захворювання протікає в складній формі і організм сам не впорається, без антибіотика зуб не зберегти, запалення саме не зникне, післяопераційна рана не загоїться — він виписує антибіотики.

Антибіотик потрібно пропити весь курс!

Антибіотики — цей той вид ліків, при прийомі яких поліпшення може настати в перші дні прийому. Але це не означає, що всі бактерії загинули. Вони «затихли». Якщо перервати курс, через якийсь час знову повториться загострення захворювання, але даний антибіотик вже не допоможе тому, що «вцілілі» мікроорганізми виробили до нього імунітет і більш не чутливі. Тепер впоратися із захворюванням буде складніше.

Навіщо виписаний цілий список препаратів разом з антибіотиком?

Антибіотики знищують не тільки патогенну мікрофлору, але і корисну. Її необхідно відновити, адже вона бере участь у травленні, виробленні вітамінів, імунітеті.

 Без лакто і біфідо бактерій може виникнути дисбактеріоз (розлад кишечника), кандидоз (молочниця). Тому, щоб не нашкодити вашому організму і зберегти його повноцінне функціонування разом з антибіотиком призначаються пробіотики і протигрибкові засоби.