Ріжуться зуби у дитини

Ріжуться зуби у дитини

Тема перших зубів дуже хвилює батьків.

Під час прорізування зубів дитина може відчувати дискомфорт або свербіж ясен. Діти намагаються почухати ясна і тягнуть до рота різні предмети: руки, іграшки та інше.

Батьки в таких ситуаціях повинні контролювати, що виявиться в роті у дитини.

Що дати дитині, щоб почухати ясна?

 

Тверде яблуко, морква, сушка — можна давати тільки, якщо немає жодного зуба. Їжа, яку дали дитині повинна бути щільною на стільки, щоб від неї не відривалися шматочки. М’яке яблуко, печиво, кришиться сухар — можуть наразити на небезпеку, дитина може вдавитися.

В аптеках продаються спеціальні прорізувачі для зубів — силіконові іграшки, іноді наповнені рідиною.

Переваги прорізувача: 

від нього не відірветься шматочок,
він досить м’який для того, щоб не травмувати слизову оболонку рота,
його можна охолодити в холодильнику, що додатково зменшить неприємні відчуття під час прорізування зубів.
Не завжди вдається контролювати дитину кожну секунду і часто у дітей в роті виявляються різні предмети, будь-то маленька деталь від іграшки або крихта від їжі.

Що робити, якщо дитина подавився?

 

Дитина не повинна лежати на спині, переверніть його на живіт і злегка нахиліть головою до підлоги
Якщо дитина кашляє — значить, він дихає. Кашель набагато ефективніше, ніж те, що Ви будете плескати, стукати чи трясти дитини. Якщо малюк кашляє — плескати не треба.
Якщо дитина не кашляє і не може вдихнути — виштовхує рухом зробіть кілька ударів по спині між лопатками основою долоні у напрямку до голови. Дитина при цьому повинен лежати животом на Вашій руці, головою вниз.
Що робити, якщо Ви побачили, що дитина взяв щось дрібне в рот, але ще не ковтнув і не подавився?

Не панікуйте і не кричіть, не лякайте дитину. Він може не тільки злякатися, а й ковтнути предмет.
Попросіть дитину відкрити рот. Погладьте пальцем по щоці дитини — може спрацювати рефлекс і малюк відкриє рот
Покладіть дитину на спину, закиньте голову злегка назад і натисніть пальцем на підборіддя — рот відкриється.
Не робіть ніяких різких рухів — інакше малюк ковтне те, що з самого початку не збирався.
Повернемося до теми дискомфорту під час прорізування зубів у дитини.

Для того, щоб з’ясувати, як полегшити стан дитини — потрібно з’ясувати — чому йому погано.

Прорізування зубів — нормальний фізіологічний процес. У цей час може збільшитися кількість слини, можуть спостерігатися перепади настрою, підвищуватися температура тіла до 37.0 — 37.5.

Але не варто списувати все зміни в організмі дитини на зуби.

Всім відомо, що після народження дитина має «мамин імунітет» до 6 місяців. Тобто в крові дитини є антитіла до вірусів, які не дають йому захворіти. Після півроку дитина починає формувати свій імунітет. Тепер він може легко підхопити вірус. Вірусне захворювання може початися навіть, якщо нічого нового в житті малюка не відбувалося: він не був в громадському місці, він не замерзав і тд. Досить того, що, наприклад, тато є носієм вірусу (при чому, сам може і не хворіти, а принести його на шкірі або одязі з вулиці).

 

Якщо у дитини нежить, підвищена температура до 38 і вище, він відмовляється їсти і пити — швидше за все прорізування зубів тут ні при чому. Викличте педіатра.

Ще однією причиною змін в організмі дитини можуть стати умови навколишнього середовища: малюкові складно підтримувати свою температуру тіла — тому в кімнаті має бути 18-20 С. Якщо в кімнаті жарко — у малюка може піднятися температура.

Нежить — часто спроба організму впоратися з пересушеним повітрям. Зволожите повітря в кімнаті і закопуйте ніс розчином солі (на 1 літр води 1 чайна ложка солі) по 1 краплі 1 раз на годину.

Тому нормалізуйте температуру і вологість в кімнаті. Якщо дитині не легшає — зверніться за лікарською допомогою.

Варто пам’ятати, що висока температура, нежить, кашель, пронос, блювота і інші симптоми захворювань — не викликані зростанням зубів. Чи не означає це і те, що при кожному чханні дитини потрібно здавати всі аналізи і проходити повний медичний огляд. Але якщо температура вище 38С, а кашель, пронос, блювота тривають більше 2-3 днів — зверніться до педіатра. Також варто почати лікувати нежить, якщо соплі густі, білі або зелені, дихання дитини утруднено.

Якщо Ви впевнені, що поганий настрій дитини обумовлено хворобливістю ясен, крім прорізувача для зубів значно полегшити відчуття можуть гелі з анестетиками для ясен.

Не варто їх застосовувати, якщо у дитини на такий гель алергія. Дитина не відчуває гострий біль, яку потрібно знімати медикаментозними засобами.

Примхливість дитини може бути викликана як процесом прорізування зубів, так і тим фактором, що малюк стає старше, любознательнее, активніше. Йому потрібно більше уваги від батьків для того, щоб пізнати світ. Частіше беріть його на руки, грайте, розмовляйте.

Коли потрібно показати дитину стоматолога?

Якщо ясна запалені
Якщо в роті є виразки, прищі, рясний наліт на язиці
У рік і після цього кожні пів року.
Стоматолог огляне дитину і оцінить стан не тільки зубів, але і слизової оболонки, правильності формування вуздечок губи і мови.

Коли починати чистити зуби у дитини?

З першого зуба.

Ця рекомендація може здатися дивною і важко здійснюваною. Але вона не говорить про те, що один зубок потрібно чистити зубною щіткою. Як тільки в роті почали з’являтися зуби слід дотримуватися гігієни порожнини рота:

Обполіскувати рот водою після їжі
Стежити, щоб дитина не засинав з їжею в роті
Після вживання солодкого — дати з’їсти яблуко чи моркву, які механічно очистять зуби.
shetkaКогда в роті буде кілька зубів, зазвичай після року — можна чистити зуби дитини спеціальної дитячої зубною щіткою, яка надівається на мамин палець.

Згодом малюк сам навчитися чистити зуби, але батьки повинні обов’язково перечищати їх за дитиною.

Стежити за зубами потрібно з моменту їх прорізування, адже їм належить простояти від 6 до 12 років. А рання втрата молочного зуба чревата негативними наслідками для постійних зубів.