Протезування зубною коронкою

 

Руйнування зуба — найчастіша причина звернення до стоматолога. Найбільш поширеним методом відновлення зуба є пломби. Це метод швидко і недорого повернути зубу функціональність і запобігти його подальшому руйнуванню. Однак зубні пломби мають ряд недоліків: вони дають усадку, через що виникає простір між зубом і пломбою і карієс прогресує, при жуванні пломби стираються, а деякі і зовсім розчиняються в ротовій рідині. Термін служби пломби близько трьох років, після чого її необхідно замінити. При значному руйнуванні зуба пломба не може відновити функції зуба і виникає ризик відколу стінки при жуванні.

Тому для збереження зуба стоматолог може запропонувати накрити зуб коронкою. А якщо зубна коронка повністю зруйнована — штифтовим зубом.

Показання для застосування зубної коронки:

Порожнини в зубі, які неможливо закрити пломбою (в слідстві карієсу, клиновидного дефекту, травми та ін)
Аномаліях форми зуба і для зміни його кольору, якщо відбілити зуб неможливо (флюороз, лікування каналів кореня зуба, застосування антибіотиків)
При патологічної стертості для захисту емалі зубів
При протезуванні мостовидні протезами, коли штучний зуб кріпиться на коронках, натягнутими на свої сусідні зуби.
Для фіксації бюгельного протеза з замковим кріпленням
Протипоказанням до накриття зуба коронкою є запалення на верхівці кореня зуба.

Обробка зуба під коронку залежить від матеріалу, з якого вона буде виготовлена (метал, металокераміка або кераміка).

Після препарування зуба під коронку знімається відбиток і відправляється в зуботехническую лабораторію, де буде виготовлятися коронка протягом тижня. Якщо коронкою накривається живий зуб (тобто зуб з живим нервом і незапломбірованнимі каналами) на нього потрібно виготовити тимчасову пластмасову коронку, яка охоронить зуб від попадання в нього хвороботворних мікроорганізмів, а також захистить від дії факторів, які викличуть хворобливі відчуття.

Термін служби коронки близько десяти років.

Як дізнатися, що коронку пора замінити?

У коронки стерлася жувальна поверхню (в такому випадку вона більше не виконує жувальної функції, а зуб на протилежній щелепі починає висуватися, що призводить до оголення кореня на ньому, а також до зміни прикусу, який викличе захворювання скронево-нижньощелепного суглоба)
Коронка не входить під ясна (згодом ясна сідає, коронка ставати короткою, відбуваються рассцементіровкі коронки, а також під неї потрапляють мікроби, які викликають карієс кореня зуба)