причини карієсу

причини карієсу

дієта

 

Карієс — давно відома людству проблема. На сьогоднішній день у 98% людей є карієс. Однак при дослідженні черепів людей, які проживають на нашій території за часів Київської Русі (9-11 століття) тільки у 3% людей були зуби з каріозними порожнинами.

У 17-18 столітті з’явився цукор. При цьому людей з карієсом зубів стало значно більше. При цьому карієс був більш поширений серед аристократів і знаті, ніж серед селян.

Цей факт можна пояснити раціоном людини. Вживання солодкої, борошняний, м’якою і в’язкою їжі створює наліт на зубах, яким харчуються бактерії. Бактерії активно розмножуються і виробляють кислоту, яка вимиває мінерали з емалі, роблячи її м’якою. При цьому емаль зуба не може відновитися завдяки іонів фтору і кальцію із слини так, як вона не потрапляє під щільний зубний наліт.

Вживання ж жорсткої сирої термічно необробленої їжі, як, наприклад, фрукти і овочі містить менше цукрів, а також сприяє механічному очищенню поверхні зубів при жуванні. Також жування стимулює приплив крові до ясен і зубів завдяки їх масажу, що підтримує повноцінне їх харчування корисними речовинами.

Це означає, що правильне харчування, обмеження вживання солодкої і борошняної їжі, включення в раціон сирих фруктів і овочів, горіхів може значно зменшити кількість карієсу.

Тривалий дефіцит вітамінів Д, А та С призводять до збільшення ризику виникнення карієсу.

Це не означає, що від солодкого слід відмовитися зовсім. Зуби руйнує не вуглеводи — а харчуються ними мікроорганізми. Тому, щоб захистити зуби від карієсу, після їжі слід почистити зуби або прополоснуть рот водою.

 

Загальні соматичні захворювання

Хоча емаль зуба дуже щільна тканина і в неї не можуть проникнути бактерії і віруси, емаль підтримує свою цілісність завдяки іонного насиченню мінералів із слини. А якість і кількість слини може коливатися під впливом внутрішніх захворювань, наприклад:

При астмі або інших респіраторних захворюваннях людина дихає ротом, порожнину рота пересихає і кількості слини ставати недостатньо для захисту зубів від карієсу.

При захворюваннях шлунково-кишкового тракту, ендокринних захворюваннях може підвищуватися кислотність, в’язкість або мінеральний склад слини, а також кількість слини, яка виробляється організмом.

Зовнішні фактори

Після аварії на ЧАЕС різко збільшилася кількість людей, які звернулися за допомогою до стоматолога. Радіаційне опромінення збільшує ризик виникнення карієсу.

 

Отже, можна підсумувати, що захистити від карієсу можуть здоровий спосіб життя, правильне харчування і своєчасне звернення за медичною допомогою. Адже в організмі людини все взаємопов’язано і збій роботи в одному органі неодмінно порушує функціонування інших систем.