Чи боляче лікувати, видаляти або протезувати зуби?

Чи боляче лікувати зуб?

Це перше питання, яке турбує пацієнта стоматологічної клініки. За часів Радянського Союзу старе стоматологічне обладнання та слабкі анестетики посіяли зерно страху. Але стоматологія розвивалася і тепер неприємні відчуття в кріслі стоматолога зведені до мінімуму. Звичайно, це не означає, що Ви взагалі нічого не відчуєте.

Тому нижче наведені відповіді на найпоширеніші питання. Що ж Ви будете відчувати під час проведення стоматологічних процедур.

Чи боляче лікуватися з анестезією? 

Анестезія створена для того, щоб пацієнтові не було боляче. Чому ж виникає це питання? Іноді пацієнти скаржаться, що їм і з уколом боляче лікувати зуби. Таке трапляється якщо:

була неправильно проведена мандибулярна анестезія (у нижній щелепі є канал, в якому знаходиться нерв, який інервує половину рота (щоку, язик, зуби). Укол робиться в цей канал і лікар може не потрапити в нього, знеболити тільки ясна) ;

якщо пацієнт толерантний до анестетику, в такому випадку йому потрібно більше однієї ампули;

якщо присутнє гнійне запалення (анестетики погано працюють в гнійному вогнищі).

Ще однією розповсюдженою причиною є те, що до початку дії анестезії повинно пройти 10-15 хвилин. Якщо стоматолог почав працювати раніше — больові відчуття ще можуть зберігатися.

Чи боляче робити анестезію? 

Це звичайний укол, часто пацієнт взагалі не помічає неприємних відчуттів. Іноді відчуття як і при уколі в іншу частину тіла. Якщо Ви дуже боїтеся — в стоматології існують анестетики у вигляді спрею або мазі, які наносяться на ясна і знеболюють слизову оболонку рота. Після цього укол точно не викличе ніяких відчуттів. Але так, як укол триває всього кілька секунд — така методика застосовується частіше при лікуванні дітей.

Чи боляче лікувати зуби під час вагітності? 

Всім відомо, що при вагітності протипоказано застосовувати багато ліків.

Як же лікувати зуби без анестезії?

По-перше, протипоказано застосування анестезії тільки в першому і третьому триместрі вагітності, у другому — це цілком допустима процедура.

По-друге, існують спеціальні анестетики для вагітних, які не проходять через гемоплацентарний бар’єр, тобто ніяк не впливають на дитину.

По-третє, сучасна стоматологія має цілу низку методик, які дозволяють вилікувати зуб без анестезії, але абсолютно безболісно.

Лікування карієсу, пульпіту, періодонтиту, зняття каменів з зубів, обробка депульпованого зуба під коронку — не вимагають анестезії.

Звичайно є ряд процедур, які виконуються тільки під анестезією. Якщо є можливість їх відкласти (наприклад, імплантація зубів) — стоматолог порекомендує звернутися після пологів або навіть при завершенні лактації.

Але існують процедури, коли на кону стоїть життя матері або збиток дитині від захворювання буде набагато вище, ніж від лікування.

Чи боляче видаляти зуб? 

Ця процедура проводиться тільки під анестезією. У пацієнта залишається тактильна чутливість (тобто він відчуває, що щось роблять), але не больові відчуття. Якщо пацієнту боляче — хірург додає анестезію до повного оніміння. Якщо у пацієнта алергія на анестетик його відправлять на аналіз на алергопроби. Цей аналіз дозволить знайти той препарат, на який алергії немає (адже анестетиків існує безліч груп). Іноді дуже складні видалення або множинні можуть бути проведені під загальним наркозом. У такому випадку будь-які відчуття виключені.

Чи боляче видаляти капюшон над зубом? 

Ця процедура, як і видалення зуба проводиться під місцевою анестезією, але так, як при цьому втручання поверхневе, тільки на м’яких тканинах слизової оболонки рота — ніяких відчуттів пацієнт не відчуває.

Чи боляче видаляти зубний камінь, проводити професійну чистку? 

Страх перед процедурою зняття зубних відкладень може бути пов’язаний зі спогадом про зняття каменю механічно (кюретками), коли у пацієнта виникало відчуття, що камінь відривають разом з зубом, а також досить сильно травмували ясна.

Страх міг виникнути і при проведенні чистки зубного каменю ультразвуком, якщо зубного каменю було дуже багато, він був глибоко в пародонтальних кишенях, а стоматолог не надто дбайливо його знімав.

Зазвичай на хворобливі відчуття скаржаться тільки пацієнти з поганою гігієною порожнини рота, коли професійна чистка не проводилася кілька років.

Ультразвуковий скалер видає вібрації, які розбивають структуру каменю і він змивається під потоком води. При цьому ні до зуба, ні до ясен стоматолог практично не торкається, тому максимум що Ви відчуєте — це почуття лоскоту від вібрації, але не гострий біль. Содоструйна чистка (апарат ЕІР Флоу) не викликає ніяких неприємних відчуттів. Ви будете відчувати, що Ваші зуби миють потоком води.

Чи боляче лікувати карієс?

Карієс лікувати не боляче.

Навіть без анестезії — не боляче.

Неприємні відчуття можуть виникнути тільки:

1. якщо стоматолог поспішає і агресивно свердлить зуб

2. якщо карієс дуже глибокий і до нерва залишилося кілька мм.

Зараз власники глибоких дірок вирішать, що їм необхідна анестезія. Але тут потрібно зауважити, той факт, що стоматолог може обережно, злегка торкаючись зуба прибрати каріозні тканини і зберегти зуб живим (під Вашим контролем, не допускаючи болючих відчуттів). Під анестезією Ви не відчуєте, як стоматолог наблизиться до нерву і розкриє його. Тоді доведеться лікувати канали, а це один крок до видалення зуба (адже зуб без нерва не зможе простояти стільки ж, як живий).

Чи боляче лікувати канали кореня зуба? 

Звичайно, якщо сказати, що після звернення до стоматолога з ускладненнями карієсу (пульпітом або періодонтитом) Ви позбудетеся від болю миттєво і більше нічого не відчуєте — це буде неправда.

Але не варто лякатися.

Під час лікування в стоматологічному кріслі — боляче Вам не буде. Але після проведення процедур стоматологом (накладення ліків в зуб, пломбування каналу) зуб може нити. Але біль не буде сильнішим, ніж до звернення до стоматолога. Його легко можна зняти, випивши будь-яку знеболюючу пігулку. До того ж з кожною годиною відчуття зменшуватимуться поки не зійдуть зовсім нанівець.

Чи боляче штифтувати зуб? 

Штифт в зуб вставляють для того, щоб з’єднати корінь і верхню частину зуба, направити навантаження при жуванні на корінь, а не на слабкі і тонкі стінки зуба. Штифт вставляють в мертвий зуб, в якому немає нерва, а тому немає чутливості. Відчуття пацієнта в момент штифтування можуть нагадувати розпирання в зубі або тиск, як при жуванні. Це почуття триває лише кілька секунд.

Чи боляче накривати зуб коронкою?

Накриття зуба коронкою відбувається за два відвідування стоматолога.

З початку зуб обробляється. Зазвичай, коли зуб накривають коронкою — він мертвий, тобто не чутливий. Якщо зуб живий, то обпилюють його під анестезією. Неприємно буває тільки коли стоматолог обробляє зуб під яснами, але це саме неприємно, а не боляче, до того ж це триває кілька секунд.

Другий етап — цементування зубної коронки. Тут зустрічається чутливість ясен — нове чужорідне тіло тисне на ясна і це викликає неприємне відчуття тиску або розпирання. Ще раз повторимося: не боляче, а неприємно. Це почуття пройде через короткий час і Ви перестанете помічати коронку в роті. Краса вимагає жертв.

Чи боляче встановлювати зубний імплантат? 

Ця операція зазвичай проводиться під місцевою анестезією і за відчуттями нагадує видалення зуба. Якщо Ви маєте підвищену чутливість або дуже боїтеся — імплантацію зуба можна провести під седацією або загальним наркозом.

Чи боляче лікувати зуб без нерва?

Навіть якщо в зубі немає нерва — він все ще схильний до стоматологічних захворюваннь. Наприклад, може виникнути вторинний карієс під пломбою, сколотись частина зуба або виникнути запалення під зубом. Чи боляче лікувати мертвий зуб? Однозначно — ні. Адже він вже мертвий, в ньому немає нерва і з центром болю в мозку він не з’єднаний. Тому міняти пломбу або накривати зуб коронкою абсолютно безболісно і процедури на мертвому зубі проводяться без анестезії.

Сучасна стоматологія має в своєму розпорядженні устаткування, ліки і методики, завдяки яким Ви не відчуєте больових відчуттів під час лікування і протезування. Стоматолог працює, щоб позбавити Вас від болю і дискомфорту, а не створити його.

Запишіться на безкоштовну консультацію стоматолога в Києві. Ми доведемо Вам, що будь-яку проблему можна вирішити без болю.