болить зуб, що робити?

Зубний біль може не давати жити, людина не може працювати, думати ні про що інше, їсти, пити і навіть спати. Природньо, щоб позбутися від болю — потрібно вилікувати зуб. Але не завжди можна потрапити до стоматолога негайно. А навіть години чекання можуть здатися вічністю.

Як же позбутися від зубного болю?

По-перше, потрібно з’ясувати причину болю.

Смикаючий біль, невеликий набряк ясен між зубами, болісна чутливість зуба при накусуванні може з’явитися, якщо під час їжі Ви травмували ясна або між зубами забилася їжа. Почистіть міжзубний контакт ниткою і ретельно пополощіть це місце будь-яким антисептиком (ополіскувач для порожнини рота, хлоргексидин, відвар ромашки). Якщо через день все пройде — Ви просто травмували ясна.

Якщо при цих же симптомах (біль при накусуванні, набряк ясен, відчуття вирісшого зуба) набряк збільшується і знаходиться в проекції коренів зуба, а не між зубами — це може свідчити про періодонтит — запаленні під зубом. В такому випадку можна випити знеболюючі та протизапальні ліки (цитрамон, анальгін, дексалгін, німесіл) і намагатися якомога швидше потрапити до лікаря. Пацієнти з періодонтитом надходять по швидкій допомозі і без черги. Є цілодобові стоматології. Якщо Ви на роботі — відпроситися у начальства на пів години і сходіть в найближчу стоматологію — адже прийом у стоматолога триватиме не більше 10 хвилин.

 

На яснах виник прищ і через нього виходить гній — це зубний свищ.

Так виглядає запалення під зубом, тобто гній, який накопичився в щелепі і знайшов собі вихід через отвір в яснах. Щоб трохи зменшити симптоми — полощіть ротову порожнину розчином солі і соди (на 1 склянку теплої кип’яченої води — половину чайної ложки солі і половину чайної ложки соди). Не потрібно робити розчин більш концентрованим — інакше можете отримати опік слизової оболонки рота.

 

Біль в зубі з’являється після вживання подразників (холодне, гаряче, кисле, солодке) і триває більше декількох секунд навіть після усунення їжі або з’являється сам по собі в нічний час?

Можливо у Вас пульпіт.

У такому випадку, як і в минулому самостійно вжиті заходи можуть допомогти лише на час. Візит до стоматолога обов’язковий. Випийте знеболюючий засіб. Прополощіть зуб, очистіть порожнину в зубі від залишків їжі і покладіть в неї ватку, змочену в анестетику (лідокаїн, новокаїн) або намажте гелем для дітей, який застосовується для знеболювання ясен під час прорізування зубів.

 

Якщо така ж реакція на подразники триває недовго — то, можливо це глибокий карієс. Зуб при цьому сам по собі не болить, тільки під час їжі, при подразненні зуба холодним, солодким чи іншим подразником.

Запишіться до стоматолога, як можна швидше (при глибокому карієсі потрібно тільки поставити пломбу, якщо ще трохи потягнути — виникне ускладнення карієсу — пульпіт, і тоді доведеться лікувати канали, що довше і дорожче).

Виключіть з раціону солодке, холодне, гаряче до візиту до стоматолога, щоб не виникали больові відчуття.

Чому полоскання хворого зуба дає слабкий ефект, або не дає його взагалі?

Запалення — причина болю — знаходиться всередині зуба або під ним. Зверху над запаленням знаходяться тверді тканини зуба і щільний шар зубного нальоту — це називається «закритий зуб». При такому полосканні розчин не потрапляє до місця запалення і ніякої дії не надає.

 

Полоскання зуба ефективно тільки після того, як стоматолог інструментами прочистив канал зуба до місця запалення і через нього (розкритий канал) виходить гній, а всередину потрапляє антисептик. При цьому стоматолог дасть рекомендацію закривати зуб щільною кулькою з вати під час їжі. Тому, що якщо канал заб’ється їжею — то більше ніякого сенсу в полосканні зуба не буде, а бактерії будуть розвиватися в закритому просторі під зубом.

Зуби реагують на холодне, солодке і кисле — це можуть бути проблеми з мінералізацією емалі. Такі проблеми вирішуються за допомогою ремінералізуючої терапії (фторування зубів). Тимчасове полегшення можна отримати, якщо використовувати зубну пасту для чутливих зубів, в складі якої присутній анестетик і фтор.

Ріжеться зуб мудрості і болить

Не варто плекати надій, що через кілька днів зуб мудрості проріжеться і перестане боліти. Якщо при прорізуванні зуба виник набряк ясен, з’явився біль, неможливо повністю відкрити або закрити рот — швидше за все зубу немає місця в щелепі. Щоб вирости і стати на своє місце, він уперся в кістку або в попередній зуб і тому викликає біль. Необхідно зробити рентген знімок, щоб дізнатися, як розташований зуб мудрості і куди рухається. Тільки після цього можна вирішувати, як його лікувати.